האם פירוק הוא האופציה היחידה בפני חברה במשבר?

האם פירוק הוא האופציה היחידה בפני חברה במשבר?

המילה ‘מיתון’ גורמת בדרך כלל לרבים מבעלי החברות לחשוש מפני קיצוצים או קשיים כלכליים שעומדים לפגוע בהם ובעבודתם הקשה. אבל האם קיצוצים והידרדרות שמובילים לפירוק חברה הנם הכרח, בתקופות מיתון? לדעתו של אביב אלגור, איש עסקים שעוסק מעל 20 שנה בתחום הבראת חברות ומפעלים, התשובה היא ממש לא.

מנהלים של חברות עומדים בפני בעיה מרכזית והיא חוסר היכולת והידע המתאים להבין מה מוביל למשבר. לעתים, על אף שגם למנהלים ברור מה הבעיה, אלו מנסים בדרכים שונות לייפות את המציאות, והדבר עלול להוביל לבעיה עתידית. להלן מספר שלבים המהווים דרכי פעולה להתמודדות עם הידרדרות עסקית:

  • הכירו בעובדות. אביב אלגור טוען שחשוב לשים לב לבעיות המרכזיות שקיימות בחברה שלכם, ולהבין אם אלו בעיות עסקיות שוטפות או משבר אמיתי. הכוונה היא לבדוק מה ההיקף ומידת החומרה של בעיות, כמו ירידה בכמות הלקוחות לאורך זמן, בעיות מזומנים וכדומה. אם ישנן כמה בעיות מסוגים שונים (ולא רק בעיה בודדת) ייתכן שמדובר במשבר מתהווה.
  • נתחו את המצב. לאחר שהכרתם בעובדות, אספו את הנתונים דוגמת חוזים, מצב משפטי וכיו”ב. במקום להתמקד בהכנת תכנית עסקית, הכינו תכנית חירום שתפעל במישור הפיננסי והמשפטי. אביב אלגור מציין שבתכנית זו יש לעמוד על הביטחונות הקיימים של החברה, להוריד נכסים שמביאים להוצאות, למצוא מקורות מימון וכיו”ב.
  • בנו אמון. בימי משבר, כל מי שנמצא מסביב לחברה (לקוחות, ספקים העובדים עם החברה, בנקים ועוד) עלול לשנות את מדיניותו ולחשוש יתר על המידה מהמציאות הפוקדת את החברה. אביב אלגור מדגיש כי דווקא בשלב זה, בניית האמון היא הכרח, כדי לאפשר המשך פעילות תקינה מול כל הגופים.
  • הכינו עצמכם משפטית. בחנו אפשרות לפנות לחלופה משפטית ולקבל הגנה ועזרה מביהמ”ש בהיחלצות מהמשבר. אם החברה שלכם מסודרת, בעלת תכנית עסקית ורווח מוכח, בית המשפט עשוי להיעתר לבקשה שלכם ויורה על הקפאת הליכים.

אביב אלגור מסכם כי לא תמיד פירוק היא ברירת המחדל במקרה של משבר עסקי. על כל חברה במשבר פוטנציאלי לבדוק בשלב מוקדם יחסית את האופציות להבראתה. מאמצים אלו צפויים, במקרים מסוימים, לפתור את המשבר.

כתוב/כתבי תגובה